10 Ocak 2007

Varroa için Oksalik asit (kış çözümü)


http://www.honeybeeworld.com/diary/articles/cor.htm resim siteden alıntıdır.
http://www.algonet.se/~beeman/research/oxalic/oxalic-1-nf.htmResim siteden alıntıdır.

Varroa ‘da oksalik asit kullanımı(vaporizer);

Bilindiği üzere varroa zararlısı ile mücadele yöntemlerinden biriside oksalik asit. Kış günlerinde arılarımızın şerbet ile yaptığımız oksalit asitten herhangi bir zarar görmemesi için başka bir yöntem olan buharlaştırmayı tanıtalım dedik Oksalik asit 101 C ‘ nin altında katı olan bir madde. Bu maddeyi akü yardımı ile ısıtarak buharlaştırarak koloniye vermek mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken nokta buharının insanlar tarafından solunmaması. Yukarıdaki resimlerden anlaşılacağı üzerine oksalik asit şerbet ile yaptığımız karışımın haricinde soğuk kış günleri için buharlaştırılarak verilmiş. Aşağıya konu ile ilgili site linkleri koydum. Bu konuda bence yeterince araştırma mevcut. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta akünün akım gücü 60 Amper bazılarında ise daha fazla .Kıyaslama açısından söyleyeyim , evlerde kullandığımız 220 voltun akım gücü 2 Amper. Amperin yüksek olması hatırladığım kadarıyla evdeki kullandığımız elektrik akımından daha güçlü olmasını sağlıyor. Aküyü elimizle dokunduğumuz zaman çarpmaz, çünkü voltu düşük ama amperi yüksek. Her neyse akım ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yoruma yazsınlar, benim bildiğim bu kadar.Asıl işe gelelim, dediğim gibi kış günlerinde arılarımızın şerbetli oksalikten herhangi bir zarar görmemesi için bu buharlaşma yöntemini anlatayım dedim. Sen denedin mi derseniz denedim derim.Vazo gibi şekil verdiğim sigara kağıdının içine koyduğum oksaliki körüğün içine koydum ve ateşi yaktım. Oksalik erimeye ve buharlaşmaya başladı. Bende kovanın önünden dumanı verdim arıya. Pek hoşlarına gitmedi ama kayıp zayi olanda olmadı. Bizim akıl biraz tersten çalışır derler ya doğrudur, sonradan geldi aklıma beyaz bir kağıt koysaydık kovana dedim keşke.

http://www.algonet.se/~beeman/research/oxalic/oxalic-1-nf.htm (Buharlaştırma yöntemi)
http://www.mellifera.de/engl2.htm (Burada bilimsel istatistikler var)
http://www.honeybeeworld.com/diary/articles/cor2004.htm (Arıbiti motoru:))
http://de.geocities.com/vaporizerklaus/vaporizer.htm (Buharlaştırmada kullanılan aletler)
http://www.honeybeeworld.com/diary/articles/cor.htm (Yine Buharlaştırma)
http://www.mellifera.de/Engli2.pdf (Buharlaştırma ile ilgili bir araştırma PDF. Dosyası)
http://www.honeybeeworld.com/diary/2002/diary111002.htm#oxalic (Dünya arıcıları sitesi)
http://www.beesource.com/cgi-bin/ubbcgi/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=3;t=000517 (Oksalik asitin tartışıldığı bir forum sitesi)
http://www.entom.slu.se/res/bi/Proceedings.html#Oxalic%20Acid%20for%20Mite%20Control%20-%20Results%20and%20Review (Avrupa birliği koordinasyon araştırması)
http://www.members.shaw.ca/orioleln/index.htm (Heilyser teknoloji sitesi)

LÜTFEN DİKKATLİ KULLANINIZ HEM KENDİNİZ HEM ARILARIMIZ İÇİN!!!iYİCE İNCELEMEDEN KENDİNİZCE ARAŞTIRMA YAPMADAN KULLANMAYINIZ!!!Hiç yorum yok: