22 Aralık 2007

Akdeniz Bölgesinden manzaralar, Yine eşek arısı(!)diyelim

Aynı anda 4 mevsimin yaşandığı Canım ülkemde bu manzaralarla karşılaşmak oldukça olağan gibi geliyor bana. Yurdumun bazı bölgelerinde kovanlar kar altında iken Akdenizde kısmende olsa arılar çalışmalarına devam etmekte. E tabi böyle olunca insanın içi açılıyor tabiki. İnsanın şöyle diyesi geliyor ."Yarabbi o bize verdiğin yazdan sonra şükür etmemek eldemi.."

Konular birbiriyle alakalı değil ama öğrendiğim bilgiyi paylaşma gereği duydum.
Akademik dilde adı nedir bilmiyorum ama bizim bu yörede it arısı derler. Eskiiiii arıcılardan eski toprak dayımla arılığa gidince şu meşhur it arılarını gördüm , bizim kovanları sahiplenmişler kendilerince haraçlarını kesiyorlardı. Dayıma bu arıların bu zamanda nasıl yaşadıklarını onca yağmurdan nasıl korunduklarını ve benim bildiğim kadarıyla savunmasız bir alanda petek yaptıklarını(ağaç dalları filan) biliyorum dedim. Tabiki doğal olarak yeğen diyerekten lafa başladı.Bunlar iki cinstir senin dediklerin ince uzun olurlar ağaç dallarında çatı altlarında yaşarlar ve kışa kalmazlar bunlar ise daha kalın olurlar ve toprak altlarında yaşarlar ve son derece güvenli sığınaklar yaparlar kolay kolayda geçmezler işte bunlar kovanlara girip bal çalanlar ..

Bilgilerinize...

6 Aralık 2007

Adana Tarım Fuarı2. Adana Tarım Fuarı Adanada yapıldı.Arıcılar olarak İstanbul Bal Üreticileri Birliği ile Mersindeki Enstitü katıldı. Güner Beyle bir hatıra fotografı çektirmek nasip oldu. Tarım fuarında Osman Kaftanoğlu hocanın bir öğrencisiyle tekrar karşılaşma olanağımız oldu. Bana ürünlerinden bahsetti. Sitesi de şu: http://apiterapi.uzerine.com/ propolis üretiyor.(Tadınada baktık) Önceki üretiminde alkol kullanıldığını duymuştum ama şimdikinin alkolsuz ürettiğinden bahsetti bana ilgilenen arkadaşlara...