22 Aralık 2007

Akdeniz Bölgesinden manzaralar, Yine eşek arısı(!)diyelim

Aynı anda 4 mevsimin yaşandığı Canım ülkemde bu manzaralarla karşılaşmak oldukça olağan gibi geliyor bana. Yurdumun bazı bölgelerinde kovanlar kar altında iken Akdenizde kısmende olsa arılar çalışmalarına devam etmekte. E tabi böyle olunca insanın içi açılıyor tabiki. İnsanın şöyle diyesi geliyor ."Yarabbi o bize verdiğin yazdan sonra şükür etmemek eldemi.."

Konular birbiriyle alakalı değil ama öğrendiğim bilgiyi paylaşma gereği duydum.
Akademik dilde adı nedir bilmiyorum ama bizim bu yörede it arısı derler. Eskiiiii arıcılardan eski toprak dayımla arılığa gidince şu meşhur it arılarını gördüm , bizim kovanları sahiplenmişler kendilerince haraçlarını kesiyorlardı. Dayıma bu arıların bu zamanda nasıl yaşadıklarını onca yağmurdan nasıl korunduklarını ve benim bildiğim kadarıyla savunmasız bir alanda petek yaptıklarını(ağaç dalları filan) biliyorum dedim. Tabiki doğal olarak yeğen diyerekten lafa başladı.Bunlar iki cinstir senin dediklerin ince uzun olurlar ağaç dallarında çatı altlarında yaşarlar ve kışa kalmazlar bunlar ise daha kalın olurlar ve toprak altlarında yaşarlar ve son derece güvenli sığınaklar yaparlar kolay kolayda geçmezler işte bunlar kovanlara girip bal çalanlar ..

Bilgilerinize...

3 yorum:

ilhamiuyar dedi ki...

Değerli meslektaşım,hangi yöne baksak,herşey insanlığın hizmetinde ne kadar şükür etsek azdır.Yaşadığımız ülke özellikleri açısından çok mükemmel,bu mükemmelliği ,insan olarak bizde üzerimize düşeni yapıp mükemmeli yakalama peşinde olursak tüm güzelliklerin bizimle olacağına inanıyor ve diliyorum.kolay gelsin.

benli zeytincilik dedi ki...

Dayına sorduğun sorunun aynısını kendime sorup duruyordum.Benim kovanlarıda haraca bağlamışlardı.
Dayıya çok teşekkürler cevabı için.Birde nasıl yuvalarını bulma yöntemini anlatsa süper olacak.

fatih güneş dedi ki...

Valla emin abi dayımın dedikleri bana mantıklı geldi açıkçası. KEndiside zamanında bizim hastalığa tutulmuş.Şimdi biraz geçmiş ama yine de küllenmemiş diyebiliriz.YAlnız bu sarıcanın yuvası diğeri gibi bulunamıyor. Çünkü küçük ve hızlı bence ondan bulunamıyor.:)