25 Kasım 2006

Akdeniz bölgesi için kış hazırlıkları
Bölgemizde kış hazırları bitmek üzere. Ben de bu hazırlıklar kapsamında birkaç şey yaptım. Bunlar daha önce konusunu işlediğimiz oksalik asit ile varroa kontrolü, bir diğeride güçsüz kolonilere kek vererek ananın yavru atmasını sağlayamak. Bu şekilde koloniyi bir nebze güçlendirmek. Arıcılıkta zaman geçtikçe insan yeni şeyler öğreniyor, bunlardan biride kek vermenin önemi. Verdiğimiz bir parça kek anayı coşturup bayağı bir yavru atmasını sağlıyor. Kekin faydası kesinlikle bu vakitte yadsınamaz. Yok balım var yok akım devam ediyor filan demeyin keki verin derim ben farkını sizde göreceksiniz.
Ben çok basit bir şekilde kek yapıyorum.
1 Ölçek bal(güvenilir, kendi balınız olsun)
3 ölçek pudra şekeri
1 çay kaşığı süt tozu
1 çay kaşığı vitamin
Bunları güzel bir şekilde harmanlayıp hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırıyorsunuz ve keki yukarıda görüldüğü şekliyle bir poşet içine katıyoruz. Sonrada dilimler halinde çıtalarımızın üzerine poşete bıçaklar ataraktan yatırıyoruz ve resimde de görüldüğü gibi hemen elemanlar yığılıyor.
Birde zayıf kolonileri ben bölgemiz çok sert geçmediği ve akımın devamlı olduğundan dolayı birleştirmiyorum. Hatta geçen sene 2 çıtalı koloniyi bile yaza çıkarmıştım iyi bir bakımla. Sizde bölgeniz hava şartlarına göre ister birleştirin ister benim gibi bakımla kışı geçirmeyi deneyin. Birleştirirken yapmanız gereken anası hoşunuza gideni sağ bırakıp diğerini imha etmek ve bu iki koloniyi günde 20 cm. yanaştırarak yan yana getirmek . Daha sonrada ister üst üste bir gün kalsın ister kalmadan direk sirke, un ,sarımsak marifetiyle(herhangi biri) birleştirmek.
Bu verceğimiz sitede oksalik asitin etki mekanızması ve kullanıldığı miktarlar var.İncelemenizi şiddetle tavsiye ederim. http://de.geocities.com/vaporizerklaus/Oxalic_Acid.htm

16 Kasım 2006

En kaliteli bal

En Kaliteli Bal;
En güzel bal terimi şüphesiz göreceli bir kavramdır. Aynı hiç kimsenin yoğurdum eşki demeyeceği gibi buda bir izafi terimdir.Yalnız bence en kaliteli bal terimi en güzel bal terimi gibi olmayıp daha çok izafiyetten uzak bir terim olduğunu düşünüyorum. Çünkü okuduğum bir çok kaynaktan bu konuyla edindiğim izlenim dayanaklarının olduğu yönünde.İnanıyorum ki aşağıdaki açıklamaları okuyunca sizde bana hak vereceksinizdir.
1- Doğal ortam balı; Kimyasal ilaçlarla kontamine olmayan bitkilerden alınan meyve özleri ve polenler,
2- Arı hastalıklarıyla mücadelede kimyasal kalıntı bırakmayan ürünlerin seçilmesi,
3- Bal üretmede polen tuzaklarının kullanılmaması,
4- Bal akım zamanlarında suni maddeler ve arının bal yapması için herhangi bir beslenme arıya verilmemesi(şeker, glikoz,reçel vb.)
5- Son olarakta dönem itibariyle ilkbahar döneminde hasat edilen balların arı sütü ve polen ihtivası yönünden daha zengin olduklarından daha kaliteli olduklarını söyleyebiliriz. (Bu zamanda arı sütünü bal arıları daha çok kullandığından diğer zamanlara göre balda oranı yüksektir.) (portakal balı vb.)
6- Birde malesef genellikle bal ticareti yapanlarda gördüğümüz; balların karıştırılarak satılması olayı var, mesela adam çam balını ve piyasada ucuza bulduğu pamuk balı olsun karıştırıyor az birde içine çiçek balı katıyor piyasaya pazarlıyor.Ha olayda sahtekarlık yok fakat bir uyanıklık var bu da bence hiç hoş birşey değil.

9 Kasım 2006

Ballı Bitkiler


Türkiye Florasında mevcut olan ballı bitkileri Tarım Bakanlığı araştırmış ve bir döküman halinde hizmetimize sunmuş.Yararlanmanız dileğiyle......... İşte linki.
http://www.tarim.gov.tr/arayuz/6/icerik.asp?efl=flora/hvelioglu.htm&curdir=\flora&fl=flora.asp

7 Kasım 2006

Kış Hazırlıkları Varroa Çalışması

BAŞDÜŞMANIM VARROA


Yaklaşık 4-5 senedir arıcılığa uzaktan uzaktan hevesim vardır. Bir gün çalışma arkadaşımın arıcılıkla uğraştığını kendisinden öğrenince bu işe bir büyük bir hevesle girdim. İlk önce arkadaşımı gözlemledim, nasıl yapılıyor filan babından. Arkadaşım kendini gerçekten iyi yetiştirmişti, artık kaç senedir bu işi gözlemledi bilemiyorum. Ya ne oluyor nasıl oluyor diye bir bakayım dedim. Araştırma yeri olaraktan interneti seçtim. Yeni başlayanlar için gerçekten yararlı bilgiler edindim. İşte arı zararlılarından bir olan varroa ile ilk burada karşılaştım internette yani. Google‘dan varroa yazıp arama tuşuna bastığımda binlerce dokümana ulaştım maalesef Türkçe olanları epeyce azdı. Burada varroa nın iki türü olduğunu gördüm.Ve bunlardan birininde kimyasallara karşı direnç kazandığını ne kadar kimyasal kullansanız da fayda etmeyeceğini. Yalnız bu arada dikkatimi çeken bir başka şeyde özellikle Avrupa da varroa zararlısına karşı oksalik asit denen bir maddenin yaklaşık 10 senedir kullanıldığını gördüm. Hem de güvenilir kaynaklardan özellikle de üniversitelerden. Bizim Türkiye’mizde bu olay var mıdır diye Türkçe sayfalardan arattım oda ne? Pas lekesinin bu maddeyle nasıl temizleneceğini öğrendim, gerçekten şok olmuştum. Sonuçta Avrupa Tamamen doğal bir madde olan Oksalik asit ile balda zararlı kalıntı bırakmadan bu işi hallediyor. Ayrıca varroa dirençte geliştirememiş bu maddeye karşı. Açıkçası bu maddeyi ben Ülkemizde edindim ve uyguladım arılarıma bayağı da faydasını gördüm ama yöremiz ılıman bir yöre olduğu için arı hiç yavrudan kesilmediğinden tam verim alamadım. Çünkü oksalik asit kapalı gözlerdeki varroa’ya faydası olmuyor.(diğer etkili ilaçlar içinde geçerli bu) Oksalik asit’ in kullanışı ise 3 şekilde oluyor. Birincisi damlatma, ikincisi sprey, üçüncü uygulama şekli ise tepkime yoluyla. Ben damlatma şeklini kullandım. Normal 50cc lik enjektörler var onların içine materyali katıyoruz. Materyalin hazırlanışı şöyle ki: 75 Birim Oksalik asit, 1000 Birim su, 1000 birim şeker yine bir pet şişede karıştırılıyor ve solüsyon elde ediliyor. Bu ölçüde ki bir karışımdan 1,66 Lt.lik bir solüsyon elde ediyoruz. Bunu her koloni başına 35 ml.(Koloninin büyüklüğüne göre değişebilir) Gelecek şekilde çıtaların arasından arıların üzerine gelecek şekilde enjektör marifetiyle sıkıyoruz. Elde ettiğimiz karışım toplam 50 koloniye etki edecek miktarda. Bunu yavrusuz dönemde yani kışın kendi güvenlik önlemlerimizi alarak uyguluyoruz ve varroa dan doğal yollardan kurtulmuş oluyoruz.
Sprey ise; bu metod damlatmaya benziyor fakat enjektör yerine cam temizleme spreylerini kullanabiliriz. Yine materyal aynı şekilde hazırlanıyor fakat tek fark enjektör değil de sprey marifetiyle materyali çıtaların arasına sıkaraktan uyguluyoruz. Üçüncü kullanma şekli olan tepkime ise şöyle; Bunda 12 woltluk bir aküye ihtiyacımız var. Birde akü uzatma kablolarına. Ufak bir metal kabın içine 1-2 gr (her koloni için) oksalik katıp kovanın içine yerleştiriyoruz. Bu metal kabı uzatma kablosu vasıtasıyla akünün iki ucuna bağlıyoruz ve tepkimeye geçiyor ve bir duman çıkıyor.


Dikkat edilecek hususlar;
Oksalik asit olsun diğer kimyasallar olsun kesinlikle deri temasından kaçınıyoruz.
Özellikle erkek arı gözlerini imha ediyoruz.
Tepkime yolunu kullanacaklar maske de kullanmalı.
Ayrıca şöyle bir husus daha var. Bazı yerlerde bilgiler 75/50/35 gr. Oksalik diye değişiyor. Bu sadece uygulama şekliyle ilgili. İnanmazsınız biz Türkiye’de bu maddeyi tartışırken adamlar kaç gram kullanmalıyız diye tartışıyor. Hatta bunun üzerine araştırma yapmışlar. Yok koloni başına 2 gr. uygularsak atıyorum %98 vb.verim alırız diye.
http://www.mellifera.de/oxneu.htm buradaki sitede araştırma sonuçları mevcut.
http://de.geocities.com/vaporizerklaus/Oxalic_Acid.htm
Bu yazılanlarada güvenemiyorsanız o zaman araştırmacı kimliğine girip bu http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=varroa+oxalic+acid&btnG=Ara&meta= linki tıklamanızı tavsiye eder, öğrendiklerinizi bizimle paylaşmanızı dileriz.


CAN ALICI SORU NEDEN OKSALİK
1- Doğal bir madde ilaç değil!
2- Ana arı ve diğer arılar üzerinde zararı YOK.
3- Ucuz
4- Kalıntı problemi YOK.
5- Varroa nın direnç geliştiremediği bir madde,
6- Organik arıcıların kullanabileceği nadir maddelerden,
7- Kimyasal maddelerle bulaşık temel petekler kaynatma ile geçmez yani bu kimyasallar o peteklerden aynen bir kısır döngü döner durur.
8- Kolay ve zahmetsiz uygulanabilir arılar rahatsız olmaz.Her dönemde farklı metodlar uyguluyoruz.(İlkbahar ve Sonbahar)
Kanaatime göre devşirmeli formik asit ve oksalit asit kullanmak. Aralarda da biyolojik yöntemleri uygulamak lazım onunla ilgili çalışmalar devam ediyor yeterli döküman elde edince yazacam.Uygulayacağımız ilacın kalıntı bırakıp bırakmadığına daha doğrusu Tarım Bakanlığı iznine bakıyoruz.
Oksalik asid bir ilaç olmadığından Tarım Bakanlığından izni olmaz.
buradaki linkten gerekli bilgiler alınabilir.

5 Kasım 2006

4 Kasım 2006

Yine Malum eşek(hornet) arısı(Koloni İmha)


Eğer burdaki gibi eşekarılarını yakalarsak kış gelmeden ya o bizim canımıza okur ya da biz onun. Meret yağmurdan filan sakınacağı yeri bulmuş bedavadan bizim arılardan besleniyor varmı öyle yağma? Bizde Allahın izni ile gereken dersi verdik arkadaşa.(Sizinde bildiğiniz yerde varsa çekinmeden temasa geçin beleş gelir ilaçlarım namussuzu:))